Shqipëria

Ekskluzive/ Inxhinieri ngre alarmin: 'Pallatet të mos preken pa u vlerësuar nga ekspertët!'

Shkruar nga Anabel

1 Dhjetor 2019

Ekskluzive/ Inxhinieri ngre alarmin: 'Pallatet të mos preken pa u

Dje, në inbox-in e Anabel Facebook dhe Instagram-in Anabel_Hostel kanë mberritur shumë mesazhe nga banorë të alarmuar, për shkak se në pallatet e tyre po bëhen ndërhyrja pa ardhur ekspertiza.

Ekskluzive/ Inxhinieri ngre alarmin: 'Pallatet të mos preken pa u

Dje, e ngritëm këtë problem duke marrë shembull një prej pallateve në një nga zonat e Kasharit, ku kanë nisur suvatimet e dëmeve, ndonëse nuk janë vlerësuar nga ekspertët.

Ekskluzive/ Inxhinieri ngre alarmin: 'Pallatet të mos preken pa u

Anabel.al kontaktoi me inxhinierin Arben Meçe, i cili tha se në asnjë mënyrë nuk duhen prekur pallatet pa u parë nga ekspertët.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Showbiz shqiptar/ (@vipscreen) on

"Dëmet s'duhen mbuluar kurrsesi, por duhet të shihen nga ekspertiza për t'u vlerësuar. Lëkundjet e tërmetit vijojnë ende dhe mund të shkaktojnë plasaritje të tjera.E kuptojmë që duhet të fshihen gjurmët, por s'është koha. Dëmet janë të mëdha, jemi në kushte jo normale prandaj dhe vendimi për i riparimit duhet bërë sipas këtyre kushteve."- u shpreh ai.

Pak orë më parë, inxhinieri Meçe dha alarmin për pallatin 12 katësh në lagjen 17 në Durrës i cili ka patur dëmtime në strukturë.

Ai apeloi që strukturat që merren me evidentimin duhet të paraqiten për të bërë vlerësimet e duhura.

Edhe pse banorët janë në alarm dhe inxhinieri bën thirrje, pyetja jonë është: Në këtë situatë kaotike, (dëmet e të cilave erdhën si pasojë e një fatkeqësie natyrore por edhe nga papërgjegjshmëria njerëzore), a mund ta quajmë krim përpjekjen e këtyre ndërtuesëve për të fshehur gjurmët e gabimeve të tyre?

Ne, i sugjerojmë të gjithë banorëve të raportojnë edhe përpjekjen më të vogël të ndërtuesëve për të suvatuar, meremetuar apo riparuar çdo lloj dëmi nëse nuk është parë nga ekspertët.

MOS I HUMBISNI