KESHILLA PER BLERJET TUAJA
Out and About

Mos e lexoni këtë artikull para se të hani

Shkruar nga Anabel

14 Janar 2020

Më poshtë gjeni disa gatime nga gjithë bota, që përveçse të veçanta mund të etiketohen edhe si të neveritshme.

1. Smalahove, Norvegji

Smalahove është kokë qingji e pjekur. Thonë që pjesa më e shijshme janë sytë.

2. Basashi, Japoni

Basashi është mish i gjallë kali që pritet hollë dhe shërbehet me xhenxhefil, qepë të njoma dhe salcë soje.

3. Zwiebelmettwurst , Gjermani

Zwiebelmettwurst është mish derri i grirë që shërbehet me qepë.

4. Cuy asado, Ekuador

Cuy asado është brejtës i pjekur në zgarë që gatuhet në raste të rralla.

5. Balut, Filipine

Balut është embion rose në zhvillim e sipër.

6. Arroz de cabidela, Portugali

Arroz de cabidela bëhet me pulë ose lepur që gatuhet në gjakun e vet dhe shtohet me oriz dhe uthull.

7. Butod, Malajzi

Një krimb i gjallë.

8. P’tcha, Izrael

P’tcha janë këmbë viçi të xhelatinizuara.

9. Flæskesvær, Danimarkë

Flæskesvær janë rripa lëkure derri të ziera dhe më pas të pjekura me kripë.

10. Chapulines, Meksikë

Chapulines janë karkaleca bari të skuqur.

MOS I HUMBISNI