Bota

OBSH: ‘Bota duhet të kishte vepruar muaj më parë, por ka ende shpresë’

Shkruar nga Anabel

25 Mars 2020

OBSH: ‘Bota duhet të kishte vepruar muaj më parë, por ka

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha gjatë një konference të mbajtur në Gjenevë se “veprimet duhet të kishin ndodhur një muaj më parë” ose më shumë.

“Ky është armiku publik numër një,” tha Tedros.

“Koha për të vepruar në të vërtetë duhet të kishte ndodhur një muaj më parë, dy muaj më parë…por ne ende besojmë se ka mundësi që ta kontrollojmë situatën,” tha ai. “Kjo është mundësia e dytë, nga e cila nuk duhet të heqim dorë dhe duhet të bëjmë gjithçka për ta ndaluar përhapjen e virusit. Kjo është një përgjegjësi për të gjithë ne – veçanërisht për udhëheqësit e politikës.”

Nga të dhënat zyrtare të OBSH, numri i të prekurve nga Covid-19 deri në këto momente (e mërkurë, ora 23:05) është 416,686 ndërsa 18,589 njerëz kanë ndërruar jetë. Koronavirusi është përhapur në 196 rajone.

MOS I HUMBISNI