Tiranë

Jep dorëheqjen zëvendësministrja e Arsimit!

Shkruar nga Anabel

21 Maj 2020

Jep dorëheqjen zëvendësministrja e Arsimit!

Zëvendësministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Lorena Haxhiu ka hequr dorë nga detyra e saj! Sipas Top Channel shkak për dorëheqjen e papritur të Haxhiut është bërë përfshirja e babait të saj në grupin kriminal që merrej me falsifikime vizash dhe pasaportash. 

Nga operacioni i pak ditëve më parë, "Crystal Eagle” u arrestuan 22 persona të cilët pasi falsifikonin dokumenta dërgonin njerëz drejt SHBA-ës.

Pjesë e të arrestuarëve ishte dhe i ati i zëvendësministres, Eduart Haxhiu, mbi të cilin rëndojnë akuza për disa vepra penale si: “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” më shumë se njëherë , “Falsifikimi i letërnjoftimeve, pasaportave dhe vizave” , “Grupi i strukturuar kriminal”, “Kryerja nga vepra penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”.

Një shkelje e tillë e ligjit nga ana e tij, ka bërë që Departamenti Amerikan i Shtetit t'i ndalojë familjes së saj hyrjen në SHBA.

Jep dorëheqjen zëvendësministrja e Arsimit!

Lorena Haxhiu u emërua në detyrën e zëvendësministres në shkurt të 2019-ës. Para se të përfshihej në detyra politike, Haxhiu është njohur si moderatore në programet e mëngjesit në “Albanian Screen” dhe “Vizion Plus”.

Burimi: Top Channel & Abc News

MOS I HUMBISNI