Mendja

7 hile nga Meghan Markle që mund t'i përdorni për t'i pëlqyer direkt njerëzve

Shkruar nga Anabel

17 Tetor 2020

7 hile nga Meghan Markle që mund t'i përdorni për t'i

Të gjithëve na ka ndodhur të ndihemi në siklet kur gjendemi mes njerëzish të panjohur dhe si për t'i shpëtuar situatës merremi me telefonin për të parë mesazhet "e rëndësishme" që sapo na erdhën. Në fakt, e vërteta është që duam të fitojmë simpatinë e grupit që na rrethon menjëherë dhe të lëmë një përshtypje të parë interesante.

Lajmi i mirë është se mund ta bëjmë këtë, duke patur parasysh disa nga hilet që përdorin gratë e famshme të njohura për sharmin dhe karizmën e tyre. Kësaj here e kemi fjalën për Meghan Markle. Sjelljet e saj janë energji ngjitëse për të panjohurit, prandaj hidhini një sy, por mos harroni: Duhet t'ju dalin në mënyrë organike, nëse sforcoheni gjërat do të bëhen edhe më keq, sepse ka gjasa të dukeni hipokritë.

1. Buzëqeshni sinqerisht

Kur i buzëqeshni dikujt, duket sikur i thoni: "Ti më pëlqen." Ai/ajo do t'jua kthejë buzëqeshjen, kështu që komunikimi do të bëhet edhe më pozitiv.

2. Komplimento

Dukesha e Sussex-it njihet për komplimentat e saj drejtuar të panjohurëve. Një fjalë e mirë apo një batutë e lezetshme do t'ju bëjë të dukeni më bukur. Kujdes! Mos e teproni të jeni me komplimenta, ruani masën.

3. Mbaj kontakt me sy

Meghan gjithnjë e sheh drejt e në sy personin me të cilin flet. Shikimi ka shumë fuqi, pasi nënkupton që ju e ndjeni gjendjen/humorin e personit tjetër dhe respektoni bisedën. Do t'ju bëjë të dukeni i besueshëm dhe shumë më interesant!

4. Pozitiviteti

Sigurisht që të gjithë kemi ditët tona me humor të keq, por njësoj si Meghan përpiquni të ruani një sjellje pozitive në publik. Kur tregoheni pozitivë edhe njerëzit rreth jush do të marrin nga energjia juaj dhe rrjedhimisht, do të duan t'ju kenë gjithmonë afër.

5. Efekti kameleon

Meghan përdor shumë metodën e njohur si "efekti kameleon" në psikologji. Në mënyrë të pandërgjegjshme ti fillon dhe imiton sjelljen apo gjestet e dikujt tjetër gjatë komunikimit me të. Kjo është një shenjë që tregon se ju e pëlqeni njëri tjetrin. Prandaj, nëse doni të fitoni simpatinë e një të panjohuri, kopjoni disa nga lëvizjet apo shprehjet e fytyrës së tij. 

6. Prekja e flokëve

Me siguri e keni vënë re që princesha i prek shumë flokët në publik. Disa mendojnë se ky gjest tregon pasiguri dhe ankth, por në fakt ka një shpjegim tjetër. Nëse një vajzë është e interesuar për dikë, në mënyrë të pandërgjegjshme ajo nis të prekë flokët. Eshtë mënyra e saj për të flirtuar me personin që ka përballë. Pra, kur jeni të interesuar për dikë, mund t'i prekni flokët, por mos e bëni shumë shpesh sepse mund të duket si shenjë e theksuar nervozizmi.

7. Mos flisni vetëm për veten

Mësohuni të dëgjoni të tjerët! Njerëzit pëlqejnë të dëgjohen kur flasin për veten, prandaj mos u nxitoni. Dukeni më pak i lodhshëm dhe më bukur kur nuk zgjateni shumë duke përshkruar veten.

Burimi: Bright Side 

MOS I HUMBISNI