Health News

Afro 30 milionë të infektuar me Covid-19: Një vaksinë mund të jetë gati në nëntor

Shkruar nga Anabel

15 Shtator 2020

Afro 30 milionë të infektuar me Covid-19: Një vaksinë mund

Teksa numri i të infektuarve me koronavirus ka shkruar në afro 30 milionë njerëz, një përfaqësuese e lartë shëndetësore në Kinë tha se ajo pret që një vaksinë të jetë në dispozicion të publikut deri në nëntor të këtij viti.

Sipas Johns Hopkins University, i cili bazohet te të dhënat zyrtare të qeverive, janë konfirmuar afro 30 milionë të infektuar në të gjithë botën (e martë, 15 shtator), ndërsa numri i vdekjeve pritet të shkojë në 1 milion deri në tetor.

Wu Guizhen, kreu i biosigurisë në Qendrën Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, tha se pret që vaksinat kineze për Covid-19 të jenë në dispozicion të publikut sa më shpejt, në nëntor ose dhjetor.

 “Do të jetë shumë shpejt. Progresi aktualisht është shumë i qetë,” tha ajo për televizionin shtetëror, CCTV.

Kina është prodhuesi më i madh në botë i vaksinave dhe aktualisht po analizon 9 nga 30 vaksinat të cilat po u nënshtrohen testimeve te njerëzit.

Burimi: The Guardian

MOS I HUMBISNI