Receta te Shendetshme

4 receta të thjeshta të ujit detox, nëse doni të sheshoni barkun

Shkruar nga Anabel

12 Janar 2021

4 receta të thjeshta të ujit detox, nëse doni të sheshoni

Uji detox është kthyer në trend vitet e fundit përsa i përket të jetuarit shëndetshëm dhe jo më kot.

Uji me përbërje frutash, perimesh ose erëzash, është një shtysë e fuqishme për metabolizmin, e përshpejton atë, shpërndan në mënyrë tepër efikase vlerat ushqyese dhe antioksidantët e shumtë, ndihmon në rinovimin e qelizave të dëmtuara.

Për më tepër, uji detox konsiderohet një mrekulli e vërtetë për eleminimin e fryrjes së barkut. Ja 4 receta super të thjeshta.

Limon dhe kastravec

Përbërësit: 

½ kastravec

1 limon

Pak gjethe menteje

Ujë

Përgatitja

Lani dhe ndani në feta kastravecin dhe limonin. Më pas shpëlani gjethet e mentes, vendosini në një kanë me ujë, përziejini dhe lëreni për një natë në frigorifer.

Mango, limon dhe ananas

Përbërësit:

1/3 një gotë ujë e mbushur me ananas dhe mango të prerë në kubikë.

Disa feta limon

Ujë

Përgatitja

Përzierja të gjithë ingredientët dhe shërbejini menjëherë

Xhinxher me mente

Përbërësit

1 kastravec i prerë hollë

5 cm rrënjë panxhari i pastruar

2 feta limon

10-12 gjethe të freskëta menteje

Kripë

Përgatitja

Në një enë qelqi, përziejini përbërësit dhe më pas shtoni ujin. Lëreni në frigorifer përbërjen për 3-4 orë dhe më pas shërbejini.

Luleshtrydhe me borzilok

Përbërësit

10 luleshtrydhe

2 feta limon

lëngun e një gjysmë limoni

Disa gjethe borziloku

3 litra ujë

Përgatitja

Në një enë qelqi, përzieni përbërësit dhe më pas shtoni ujin. Lërini në frigorifer për 3-4 dhe më pas shërbejini.

Burimi: Byrdie

MOS I HUMBISNI