Lëkura

Lavender Clinic sjell në Shqipëri pajisjen revolucionare në dermo-estetikë

Shkruar nga Anabel

20 Janar 2021

Lavender Clinic sjell në Shqipëri pajisjen revolucionare në

Po tregohem brutalisht e sinqertë: Nuk u kam besuar kurrë yjeve të Hollywood-it kur thonë se sekreti i tyre janë maskat me aloe vera apo lyerja e fytyrës me mjaltë dhe kanellë. Për hir të së vërtetës i kam konsideruar gjepura, sepse për këta njerëz, si për të gjithë ne të vdekshmit e tjerë, sekreti i rinisë së përjetshme, kur nuk është fati i gjeneve të mira, është luksi i trajtimeve me pajisje të fjalës së fundit. Megjithatë, nëse nuk u kam besuar për maskat e përgatitura “me çfarë na gjendet në kuzhinë”, patjetër që i kam marrë në konsideratë teknikat që ata promovojnë, për sa kohë janë në kontakt me krijimet më inovative në industrinë e kujdesit të lëkurës dhe trupit. Si një njeri me lëkurë me tendencë akneike dhe me shenja të dukshme të akneve të mëparshme, prej kohësh më ka tërhequr vëmendjen një pajisje e cila ofron me qindra shërbime pa qenë nevoja për përdorimin e teknikave klasike si injektimet. Të gjithë njerëzit që vuajnë nga tripanofobia njësoj si unë – frika ekstreme nga gjilpërat – do të më falenderojnë.

Bëhet fjalë për Fotona, një lazer revolucionar i cili fillimisht fitoi famë nëpër media – ndonëse profesionistët e fushës e njihnin gjerësisht – kur Kim Kardashian postoi një foto teksa trajtonte zonën e qafës në korrik të një viti më parë. Interesi i mediave për trajtimin e Kim-it zbuloi “sekretin” e elitës së Hollywood: Fotona, një lazer që brenda pak kohësh u kthye në të preferuarin e shumë njerëzve jo të famshëm për trajtimet e trupit dhe lëkurës. Siç “The Social Dilemma” na mësoi, platformat na sugjerojnë çfarë kërkojmë më shpesh. E kështu një ditë Search i Instagramit më sugjeroi Lavender, një klinikë dermo-estetike, e cila që prej vitit 2019 ofron një mori shërbimesh të përkujdesjes së fytyrës dhe trupit, ku shumë prej të cilave janë ekskluzive. Mes këtyre pajisjeve ishte edhe Fotona – lazeri i famshëm, fitues i shumë çmimeve ndërkombëtare për aplikimet në estetikë, dermatologji, kirurgji dhe gjinekologji, gjendej vetëm në disa nga klinikat më të njohura në botë.

Lavender Clinic sjell në Shqipëri pajisjen revolucionare në

 “Që prej themelimit, qëllimi kryesor i Lavender ka qenë trajtimi me pajisje inovative me teknologji të fjalës së fundit të miratuar nga autoritetet më prestigjioze shëndetësore në botë si Federata Amerikane për Ushqimin dhe Barnat (FDA) dhe përmes lazerit Fotona, Lavender shënjoi një moment të rëndësishëm në rritjen e standardit për shërbimet dermo-estetike në Shqipëri,” m’u përgjigj një prej dermatologe të klinikës kur me naivitet e pyeta “Çne Fotona në Shqipëri?”.

“Filozofia e praktikës së punës në Lavender ka qenë gjithnjë përcjellja e një ndjenje rehatie dhe lehtësie për klientët duke qenë një hap përpara me teknologjinë dhe zbulimet më të fundit mjekësore. Në kuadër të kësaj, në klinikë gjendet edhe Fotona, një lazer që kryen mbi 260 funksione të ndryshme dhe konsiderohet gjerësisht si një nga pajisjet revolucionare të fushës,” shtoi ajo më pas.

Në fakt dija shumë pak për lazerin Fotona, ndonëse mendoja me bindje se kisha lexuar mjaftueshëm. Informacionet në internet i referoheshin më së shumti Fotona 4D të përdorur nga Kim, një trajtim që mundëson prodhimin e kolagjenit për tendosje të lëkurës, reduktim të rrudhave dhe rikuperimin e saj pa injeksione. Funksionet e Fotona janë më qindra, por po përmend disa prej tyre: Rigjenerimi i lëkurës, fryrja e buzëve, eleminimi i rrathëve të zinj apo qeseve të fryra të syve, rimodelimi i trupit, rigjenerimi i zonës intime, trajtimi i lëkurave problematike me akne, eleminimi i shenjave post-akne, eleminimi i gushës së varur, trajtimi i kapilarëve të gjakut, reduktimi i strijave, trajtimi i poreve e shumë funksione të tjera.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lavender Clinic (@lavender_clinic_estetic)

Për t’jua shpjegur më konkretisht se si funksionon Fotona, po i referohem trajtimit tim personal. Trajtimi Fotona Post-Akne veproi përmes dy proceseve: I pari nxiti gjëndrat dhjamore për të ekuilibruar prodhimin e yndyrës, ndërsa i dyti bëri rishtresëzimin e epidermës duke nxitur kolagjenin për lifting të mëtejshëm. Lëkura pësoi një skuqje të lehtë, por që zgjati vetëm pak. Thjesht evitova diellin, vendosa krem mbrojtës dhe vazhdova ditën si zakonisht.

Lavender Clinic sjell në Shqipëri pajisjen revolucionare në

Lavender Clinic sjell në Shqipëri pajisjen revolucionare në

Lavender Clinic sjell në Shqipëri pajisjen revolucionare në

Përsa i përket fryrjes së buzëve, ju e dini që procedura më e zakonshme për fryrjen e tyre është injektimi i fillers (mbushës) përmes gjilpërave. Ndryshe nga kjo, trajtimi Liplase me Fotona siguron një efekt pa injeksion, jo invaziv dhe me asnjë përmbajtje artificiale, pasi lazeri zhvillon stimulon kolagjenin në zonën e buzëve.

Lavender Clinic sjell në Shqipëri pajisjen revolucionare në

Stimulimi i kolagjenit natyral i bën buzët më të plota, voluminoze dhe thekson konturin. Siç e thashë, njerëzit që i kanë tmerr gjilpërat do të më falenderojnë. Me Fotona është si të kesh një sallë kirurgjie në klinikë, por e veçanta qëndron se të gjitha trajtimet kryhen pa injeksione apo ndërhyrje kirurgjikale (kliko videon e mëposhtme).

“Kemi injeksione, por kemi edhe Fotona,” shkruhej diku për ekskluzivitetin e pajisjes revolucionare në industrinë e dermo-estetikës, por përpos risisë për të patur Fotona-n si ekskluzivitet, çfarë vlerësova më së shumti te Lavender është ofrimi i alternative të tjera për klientët.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lavender Clinic (@lavender_clinic_estetic)

“Çdo trajtim është i ndryshëm dhe për të qenë sa më pranë dëshirave dhe pritshmërive të klientëve tanë, klinika funksionon me një seri shërbimesh, të cilat përcaktohen nga stafi profesional që analizon dhe përcakton një plan individual dhe të personalizuar në varësi të problematikës,” më shpjegoi një prej mjekeve të stafit, e cila theksoi gjithashtu se është tepër e rëndësishme që pajisjet të jenë origjinale, sepse nuk përjashtohet mundësia e imitimeve të cilat jo vetëm nuk kanë efekt, por edhe e dëmtojnë përgjithmonë lëkurën.

Duhet ta shihja nga afër dhe të kryeja personalisht një trajtim që ta besoja vërtet se klinika nuk ndodhet në mes të Manhattan-it. Prandaj e them  me plot bindje se Lavender është një kontribut për shërbimet dermo-estetike në vendin tonë, si shembulli i niveleve ndërkombëtare.

Për më shumë informacion, mund të drejtoheni te faqja e Lavender Clinic në Instagram.

MOS I HUMBISNI