Shqipëria

Këtë javë, bëhuni gati për të përballuar 'të nxehtin afrikan'!

Shkruar nga Anabel

21 Qershor 2021

Këtë javë, bëhuni gati për të përballuar

Nëse po merakoseshit për motin e paqëndrueshëm dhe shirat e zgjatur, ju themi se vera zyrtarisht ka filluar! I nxehti afrikan ka mbërritur edhe në vendin tonë, prandaj përgatituni për temperatura deri në 40-41 gradë celsius.

Duke nisur nga dita e martë (22 qershor), sipas meteorologëve, do të mbizotërojë moti i kthjellët dhe temperaturat e larta që do të na shoqërojnë thuajse pjesën më të madhe të verës. 

Thënë këtë, e merrni me mend që duhet të reduktoni të dalat e shpeshta gjatë paradites, orët e gjatë në diell dhe sigurisht mos harroni të hidratoheni. 

Përveç ujit, rëndësia e të cilit rritet gjatë një vere me "të nxehtë afrikan" ka një listë me ushqime dhe gjëra të tjera që mund t'ju ndihmojnë për ta përballuar vapën e padurueshme të kësaj vere.

Çfarë të konsumoni

1. Kastraveci

2. Luleshtrydhe

3. Shalqi (padyshim)

4. Ananasi

5. Mango

6. Portokalle

1. Filloni përshtatuni me mjete rrethanore. 

Ç'mund të bëni tjetër?

Nxirrni nga depo/ballkoni freskueset

Eh, kujt ja merrte mendja se me të njëjtin gëzim që i hoqëm kur në vend të tyre vumë kondicionerin, do t’i kthenim sërish. Freskuesja është shpëtim gjatë natës. Dhe rrezikojmë të ftohemi më pak.

Flini vetëm

A mund t’ja bëni vetes këtë nder? Edhe partnerit gjithashtu dhe pse nuk do ta pranojë. Gjatë verës nuk na mbetet aspak hatri nëse nuk përqafohemi apo flemë ngjitur me njëri-tjetrin. Kështu që nëse secili është në hapsirën e tij, nesër do të duheni dhe më shumë.

Dush para gjumit

Djë dush i ftohtë para gjumit të verës është gjithçka. përveçse zhduk djersitjen dhe na bën të ndihemi sërish të pastër, do të mund të flemë më qetë dhe më të freskët gjithashtu.

Fikni dritat

Kemi dëgjuar shpesh se dritat kanë vetinë që përthithin nxehtësi, por në verë kjo është ajo që duam më pak. Tani që dita është e gjatë dhe drita natyrale na shoqëron deri vonë, kur vendosni për të fjetur mbyllni çdo dritë dhe do ta shihni kur në mënyrë organike do të thoni: “sikur u freskua pak!”

 Kujdes me materialin e çarçafëve dhe jastëkëve

Zgjidhni pambukun. Do t’ju mbajnë të freskët dhe lejojnë qarkullimin e ajrit. Sigurisht që më e mira do të ishte një komplet çarçafësh mëndafshi i rrëshqitshëm por duke marrë parasysh koston e lartë, pambuku është zgjedhja më e mirë.

Burimi: Abc Neës, Women's Health

 

 

MOS I HUMBISNI