Bota

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

24 Nëntor 2021

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Vaksina e Pfizer, 100% efikase për adoleshentët

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Kompania Pfizer dhe BioNTech janë shprehur së fundmi se vaksina e tyre kundër Covid-19 mund të sigurojë mbrojtje të fortë dhe afatgjatë. Në një përfundim të tillë arritën pas një studimi të bërë me mbi 2000 pjesëmarrës. Përveç kësaj, ekspertët garantuan se vaksina ka qenë 100% efikase tek fëmijët e grupmoshës 12-15 vjeç,katër muaj pas marrjes së dozës së dytë.

“Ndërkohë që komuniteti ynë shëndetësor punon për të rritur numrin e personave të vaksinuar në botë, këto të dhëna rrisin besueshmërinë në sigurinë e vaksinave dhe efektin te adoleshentët.  Kjo gjë është sidomos e rëndësishme kur shohim që po rritet shkalla e infektimit te kjo grup- moshë, ndërkohë që shkalla e vaksinimit është zvogëluar”.- shprehehn përfaqësues të Pfizer BioNTech. 

Ndërkohë edhe në Kosovë, ministria e Shëndetësisë ka miratuar kërkesën për vaksinimin e fëmijëve të kësaj grupmoshe kundër Covid-19.

SHBA/ Pas 43 vitesh burg, lirohet duke u shpallur i pafajshëm

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Pas thuajse gjysmë shekulli i dënuar, një afrikano-amerikan është shpallur i pafajshëm nga gjykata në Misuri. 43 vitet, duket se kanë ardhur si pasojë e një gabimi gjyqësor, i cili u pagua me heqje të gjatë lirie. 

Kevin Strickland (62- vjeç) u dënua me burgim të përjetshëm në 1979-ën, për vrasjen e trefishtë që ai e mohoi që prej fillimit. 

Përveç kësaj, edhe dy nga katër autorët e sulmit të përgjakshëm konfirmuan se ai ishte i pafajshëm, por kjo nuk i mjaftoi gjykatës për të mos e dënuar. Autoritetet e kanë quajtur si "dështim i pafat të drejtësisë" gabimin e pafalshëm të gjykatës.

Kosova dhe Bullgaria shpallin 24 nëntorin ditë zie kombëtare.

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Pas aksidentit tragjik të ndodhur në Bullagari ku humbën jetën 46 persona, Kosova dhe Bullgaria kanë vendosur të shpallin ditën e sotme (24 nëntorin) ditë zie. Shumica e viktimave, ishin shqiptarë të Maqedonisë së Veriut, të cilët nuk mundën t'i shpëtonin autobusit të përfshirë nga flakët. Ndërkohë, Bullgaria pas vendimit të Këshillit të Ministrave ka vendosur ta shpallë ditë zie jo vetëm për aksidentin fatal, por dhe për shkak të zjarrit që ra po dje (23 nëntor) në një shtëpi të moshuarish në vend, duke i marrë jetën 9 personave. Në kujtim të tyre, flamuri kombëtar në të gjitha institucionet shtetërore do jetë i ulur në gjysmë shtizë.

Nasa nis misionin e radhës

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Një anije kozmike po përgatitet që gjatë kësaj jave të niset për t'u "përplasur" qëllimisht me një asteroid. Misioni "DART" është në fakt një test teknologjik, përmes së cilës do të përcaktohet nëse goditja e qëllimeshme e një asteroidi nga një anije hapësinore, është një mënyrë efikase për të ndryshuar kursin e tij në rast se një asteroid që kërcënon tokën do të zbulohet në të ardhmen. 

“Nëse një ditë një asteroid do të zbulohet në kurs përplasjeje me tokën, atëherë ne do të kemi një ide se çfarë duhet të bëjmë për ta detyruar atë të evitojë Tokën – thotë udhëheqësi i ekipit të NASA-s, Andy Cheng.

Misioni i radhës do të monitorohet nga Nasa dhe pritet që rezultatet e këtij testi të jepen në 22 shtator të 2022-it, pra thuajse një vit më pas, kur anija kozmike të arrijë në destinacionin e saj, për të parë sesi ndikon në lëvizjen e një asteroidi afër Tokës në hapësirë. Asteroidët e përzgjedhur nuk përbëjnë asnjë kërcënim për Tokën dhe sipas ekspertëve të Nasa-s edhe në të ardhmen nuk ka gjasa që një asteroid ta godasë Tokën në mënyrë të paparashikuar. 

Burimi: Forbes, CNN, The Guardian

MOS I HUMBISNI