Bota

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Shkruar nga Anabel

25 Nëntor 2021

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

27 persona humbin jetë duke u përpjekur të kalojnë ilegalisht për në Britani

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Franca dhe Britania e Madhe u zotuan të rrisin bashkëpunimin për të ndaluar kalimet e paligjshme, pasi të paktën 27 njerëz vdiqën në brigjet e Calais të mërkurën në tragjedinë më të madhe të këtij lloji në Chunnel, tunel nënujor që lidh Anglinë jugore dhe Francën veriore.

Autoriteti rajonal detar, i cili mbikëqyr operacionet e shpëtimit, tha se 27 trupa u gjetën, dy persona mbijetuan dhe katër të tjerë u zhdukën dhe supozohet se janë mbytur.

Aksidenti shënon humbjen më të madhe të jetëve gjatë tentativës për kalime të paligjshme të Chunnel. Kjo vjen pasi një numër rekord emigrantësh kanë tentuar të kalojnë nga Franca në Mbretërinë e Bashkuar këtë vit.

Shkencëtarët paralajmërojnë për variantin e ri Covid me numër të lartë mutacionesh

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Shkencëtarët kanë thënë se një variant i ri Covid që mbart një "numër jashtëzakonisht të lartë" mutacionesh mund të nxisë valë të mëtejshme sëmundjesh duke shmangur mbrojtjen e trupit. Vetëm 10 raste në tre vende janë konfirmuar, por varianti ka ngjallur shqetësim serioz për disa studiues, sepse një numër i mutacioneve mund të ndihmojnë virusin të shmangë imunitetin.

Varianti B.1.1.529 ka 32 mutacione në proteinën spike, pjesa e virusit që përdorin shumica e vaksinave për të nxitur sistemin imunitar kundër Covid. Varianti u zbulua për herë të parë në Botsvana, ku tani janë konfirmuar tre raste. Gjashtë të tjerë janë konfirmuar në Afrikën e Jugut dhe një në Hong Kong në një udhëtar që kthehej nga Afrika e Jugut.

Partitë gjermane zgjedhin Olaf Scholz-in si kancelarin e ri

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Qeveria e re e koalicionit trepalësh të Gjermanisë iu drejtua publikut për herë të parë, duke u zotuar të vendosë mbrojtjen e klimës në krye të agjendës së saj, por duke theksuar se prioriteti i saj i parë ishte kontrolli i pandemisë së koronavirusit.

Duke zëvendësuar Angela Merkelin si kancelare pas 16 vjetësh, Olaf Scholz i socialdemokratëve përdori fjalimin e tij të hapjes për t'i dhënë një thirrje gjermanëve që të vaksinohen, duke shpallur një plan prej shtatë pikash për të trajtuar urgjencën shëndetësore, të cilën ai e quajti "shumë serioze", duke theksuar se spitalet janë afër kapacitetit.

Tre partitë, të njohura si "koalicioni i semaforëve" për shkak të ngjyrave të tyre - e kuqe, jeshile dhe e verdhë - arritën marrëveshjen pas dy muajve negociatash intensive.

Një burrë në Australi akuzohet për vrasjen e vajzës, e cila vdiq 15 vjet pasi ai e sulmoi

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Rasti "jashtëzakonisht i rrallë" i një burri të akuzuar për vrasjen e vajzës së tij 18-vjeçare më shumë se 15 vjet pasi e sulmoi ngriti një "çështje të rëndësishme ligjore", thotë avokati i tij. Policia e Australisë Perëndimore thotë se një burrë 40-vjeçar nga Carnarvon, Terrence John Bice, sulmoi rëndë vajzën e tij, asokohe 2 vjeç, Teagan Jade Ferguson, në mars 2005.

Teagan pësoi një dëmtim traumatik të trurit dhe zhvilloi kushte kronike shëndetësore që "ndikuan drejtpërdrejt në cilësinë e jetës së saj", tha të mërkurën. Ajo ishte në kujdesin mjekësor që nga viti 2015 dhe vdiq në spitalin e fëmijëve në Perth në qershor 2020 në moshën 18-vjeçare.

Policia tani pretendon se lëndimet që Teagan mori gjatë sulmit çuan në vdekjen e saj. Bice akuzohet për vrasje.

Gabim në trajtimin in vitro: Gjykata cakton dëmshpërblim për çiftin

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Një spital në Belgjikë është urdhëruar të kompensojë një çift për "tronditjen" dhe "varfërimin" e tyre pasi përfunduan me tre fëmijë nga trajtimi in vitro për shkak të një gabimi në klinikën e tij të fertilitetit. Rasti përfshinte një çift spanjoll që kishte një djalë me beta talasemi, një çrregullim gjenetik që çon në mungesën e oksigjenit që shkon në pjesë të trupit dhe për të cilin transplanti i palcës kockore është një zgjidhje e mundshme.

Çifti vendosi të kishte një fëmijë të dytë, i cili mund të vepronte si dhurues. Ata morën pjesë në një klinikë fertiliteti në spitalin universitar Ziekenhuis të Brukselit, ku mjekët ishin të gatshëm të përdornin fekondimin in vitro dhe "diagnozën para implantimit" për të siguruar që fëmija i tyre i dytë të ishte një donator i përshtatshëm.

Spitali gabimisht implantoi embrionin e gabuar tek nëna dhe shtatzënia çoi në lindjen e binjakëve. Asnjëra nga vajzat nuk ishte në gjendje të ishte dhuruese për vëllain e tyre. Çifti i shqetësuar u përpoq sërish në një spital në Madrid. Një fëmijë i katërt i shëndetshëm, i cili ishte i përshtatshëm si dhurues, lindi në vitin 2018. Transplanti i shumëpritur i palcës kockore thuhet se është bërë vitin e kaluar.

Çifti më pas ngriti një padi në Bruksel, në përgjigje të së cilës një gjykatës caktoi dëmshpërblim prej 27,000 euro për nënën dhe 11,000 euro për babain, për "shokun që pësuan pasi mësuan se binjakët nuk ishin të përshtatshëm si dhurues” dhe për “ankthin dhe rreziqet e krijuara nga një shtatzëni e re”.

Spitali u urdhërua gjithashtu të paguajë kompensim prej 5,000 euro për fëmijën më të madh për vonesën në transplantin e tij. Gjykata gjithashtu i dha çiftit kompensim material, të vlerësuar në 25,000 euro, për të mbuluar "varfërimin e shkaktuar nga prania e një fëmije të katërt në familje".

Po plotësojmë me landfille çdo rajon, thotë ministrja e Mjedisit

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Mirela Kumbaro, ministre e Mjedisit dhe Turizmit deklaroi në “Now” se po plotësojnë me landfille çdo rajon. “Mbetjet që të quhen të menaxhuara në mënyrë të plotë, shkojnë nga koshi deri në një pikë fundore," tha Kumbaro.

Ajo theksoi se është përgjegjësi që të luftojnë më mbetjet e 30 viteve sepse duke u fokusuar te mbetjet që prodhohen çdo ditë, po harrohet pjesa tjetër.

BE-ja nuk do të kishte asnjë plan për klimën pa Greta Thunberg, thotë Frans Timmermans

Lajme për dembelët: Çfarë po ndodh në botë

Bashkimi Europian nuk do të kishte një marrëveshje të gjelbër për të luftuar ndryshimet klimatike nëse nuk do të ishte për rolin e luajtur nga aktivistja suedeze Greta Thunberg dhe lëvizja E Premte për të Ardhmen, ka thënë Frans Timmermans.

"Ajo është një hero. Absolutisht. Ne nuk do të kishim asnjë marrëveshje të gjelbër europiane pa të," tha për Euronews Timmermans, Timmermans, zëvendëspresidenti ekzekutiv i Komisionit Europian për marrëveshjen e gjelbër.

Burimet: Guardian, Euronews.com, CNN, Euronews.al

MOS I HUMBISNI